Praktyczne porady w temacie aranżacji pokoju dla dzieci

Aranżacja pokoju dziecięcego to spore wyzwanie dla rodziców, ponieważ chcą oni rzecz jasna, żeby pokój ten wyróżniał się pośród pozostałych i był miejscem wypoczynku i zabawy dla dziecka. Oczywiście istnieje co najmniej kilka głównych wskazówek, które warto uwzględnić jeżeli zamierzamy urządzić pokój dla dziecka.

Przede wszystkim powinno się pokój dopasować do płci i wieku malucha. Jeżeli chodzi o pokój dziecięcy kolory ścian i mebli odgrywają w tym przypadku kluczową rolę – do dziewczęcego pokoju pasują takie kolory jak różowy, żółty, biały, natomiast do pokoju dla chłopca: niebieski, brązowy lub zielony. Rzecz jasna,

Mały uczeń

Autor: Jenny Lee Silver
Źródło: http://www.flickr.com

nie muszą być to ściany w jednym kolorze – jak najbardziej spiszą się tapety w dziecięce motywy takie jak zwierzęta, kwiatki, czy baloniki.

Na rynku proponowany jest jeśli o to chodzi bogaty asortyment. Nie inaczej jest w przypadku fototapet, które również warto zakupić, chociaż najlepiej pasują do pokoju już starszego dziecka. W pokoju dla dzieci muszą znaleźć się wszystkie niezbędne meble, a więc łóżko do spania, wnęka na ubrania, stolik, szafka na zabawki (którą możemy zastąpić koszami na zabawki), jak również, jeżeli nasze dziecko jest w wieku szkolnym – biurko i miejsce na książki. Oczywiście, pokój dla dziecka powinien być przy tym ozdobiony – dekoracja może uwzględniać nie tylko ściany, ale także zasłony w oknach czy pościel. Pod tym względem sprawdzą się produkty posiadające ulubione motywy dziecka – przykładowo pościel (pościele do łózeczek) z wizerunkiem ulubionego bohatera. Warto przy tym zadbać, aby w pokoju panowała jedność stylistyczna.

Jeśli przykładowo nasze dziecko przepada za wodą i rybkami, warto by pokój pomalować na błękitny kolor i zaopatrzyć się w zasłonki oraz tapetę w rybki, ośmiornice i inne morskie wzory. Warto także postawić na biurku bądź szafce morskie ozdoby. Oczywiście trzeba pamiętać, że dziecko wraz z wiekiem zmienia swoje upodobania, stąd też będziemy zmuszeni przemeblowywać pokój dziecięcy za jakiś czas. Warto reagować na pierwsze sygnały od dziecka jeśli o to chodzi. Będzie nam ono akcentować, że znudziło mu się już wyposażenie pokoju, a wówczas za pomocą kilku drobnych zmian będziemy mogli dokonać jego modyfikacji, wymieniając np. zasłonki i fototapetę.
Tags:  ,