Wbrew temu, co sądzą banki, karta zbliżeniowa typu PayPass nie jest za bezpieczna. W przypadku ich kradzieży złodzieje bez jakichkolwiek kłopotów płacą za ich pomocą na konto właścicieli – bywa tak, że wykonują nawet kilka dziesiątków transakcji w ciągu tylko jednej godziny.
Jeśli uzyskamy karty zbliżeniowe, moglibyśmy spróbować zablokować możliwość przeprowadzania płatności drogą radiową.

pociąg

Autor: My Online Estate Agent
Źródło: http://www.flickr.com

Jak ustalono, taką usługę proponuje w Polsce jedynie jeden bank. Funkcji zbliżeniowej nie można by jednak zablokować logując się na stronę instytucji finansowej. Wymagane jest telefoniczne połączenie z BOK oraz rozmowa z konsultantem. Dodatkowo nie wystarczy wyłącznie zlecić dyspozycję blokady płatności bezdotykowej. Żeby zatwierdzić zamówienie, bank najczęściej wymaga przeprowadzenia dwóch wypłat z bankomatu (kwota transakcji nie jest istotna) z dwóch różnych banków lub z tzw. sieci bankomatowych. Dopiero po ich wykonaniu, funkcja zbliżeniowa zostanie zablokowana. Będzie to czynność nieodwracalna. karty zbliżeniowej nie trzeba jednak wcale ukraść, żeby pozbawić nas pieniędzy. Wystarczyłoby posłużyć się jedynie odpowiednim mechanizmem, dane konieczne do transakcji można by po prostu skopiować z karty, którą mamy w portmonetce.
firma

Autor: home thods
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepszym, lecz tylko do pewnego stopnia skutecznym sposobem jest przechowywanie tego typu karty zbliżeniowej w opakowaniu, które zatrzymuje fale radiowe i zabezpiecza w ten sposób przed bezprzewodowym odczytem danych z karty. Takie futerały w rozmiarach karty kredytowej można kupić już za parę złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że karta jest zabezpieczona wyłącznie w takiej sytuacji, kiedy jest usytuowana w etui.

Wyciągając ją dla przykładu, aby zapłacić, jesteśmy narażeni na skopiowanie danych, żeby przenieść transakcję na nasze konto.

Ta oferta arduino jest bardzo interesująca i jeśli szukasz większą ilość informacji na prezentowaną tu kwestię, to odnajdziesz je tu.

Kartę możemy zabezpieczać także w swoim zakresie, dla przykładu nosząc ją owiniętą w folię aluminiową lub trzymając w przegródce z kartą mały pasek metalu o wielkości karty.