Place zabaw to miejsce poświęcone rozrywce dzieci, a także mające wpływ na ich właściwy rozwój. Powinny być odpowiednie zabezpieczone, wszystkie części do zabawy powinny być dokładnie sprawdzone nim zostaną oddane do użytku. Jednocześnie, części te muszą być rozmaite, dostosowane do wieku dzieci, powinny również odgrywać określoną rolę.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com
Priorytetową funkcją, na pewno z punktu widzenia dzieci, jest zabawa. Dla rodziców bardziej się liczy korzystny wpływ na rozwijanie się pociechy, a także zagwarantowane bezpieczeństwo. Odpowiednio wyposażony plac zabaw musi posiadać wyszczególnione elementy.

Huśtawki, to znaczy rozmaitego typu zabawki, dzięki którym nasza pociecha ma okazję huśtać się rytmicznie w określonych kierunkach. Jednocześnie, huśtawki wahadłowe, jak i wagowe należą do najbardziej uwielbianych części przez dzieci. Są również dedykowane dla dzieci w różnym wieku. Ruch spowodowany przez ruch wahadłowy ma właściwości uspokajające. Co więcej, maluchowi ten ruch kojarzy się podświadomie z okresem niemowlęctwa, na przykład, usypianiem w kołysce. Drabinki, to detal wzmagający ruch fizyczny, służą do wspinaczki. To jest podstawowe wyposażenie placów zabaw, które dostępne jest w tym miejscu.

Wpływają bardzo korzystnie na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki takim rozrywkom dzieci rozwijają nie tylko mięśnie ramion, lecz również chwytność lub dobry hotel trójmiasto zmysł równowagi. Drabinki pozytywnie przyczyniają się do rozwoju sprawności ruchowej, ponadto dzieci mają okazję nauczyć się zależności i pracowania ze sobą wybranych części ciała. Rozrywka ta ma zbawienny wpływ na współdziałanie dwóch półkul mózgowych dziecka. Urządzenia kołyszące na sprężynie, tak zwane bujaki, to także ciekawe elementy uwielbiane przez dzieci. Huśtawki tego typu znacznie rzutują na rozwój zmysłu równowagi.

plac zabaw

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Utrzymanie się na urządzeniu na jednej sprężynie to wymóg natychmiastowych reakcji, a także wpakowania odpowiedniej ilości siły fizycznej w odpowiednim momencie. zjeżdżalnie, rozrywka na nich pozytywnie wpływa na rozpoznanie możliwości własnego ciała przez dziecko. Zjazd ze ślizgu oraz zmiana wysokości wpływają na równowagę. Zjeżdżalnie wymuszają właściwą pozę dziecka i właściwe balansowaniem ciałem. Sam zad zjazd końcowy ze zjeżdżalni uczy akuratnego „upadania”. Maluch uczy się jaką pozycję trzeba przyjąć by nic mu się nie stało.