W obecnych czasach dostęp do internetu to sprawa podstawowa dla dużej części społeczeństwa. Jeśli jednak będziemy przyglądać się takiej kwestii nieco bliżej zobaczymy, że duża ilość dostawców internetu oferuje umowy wyłącznie na długi okres czasu.

Część drukarki

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
A przecież jeśli zdecydujemy się na umowę na np. 3 lata, to najprawdopodobniej już po upływie roku nasi znajomi będą korzystali z dwa razy tańszego łącza za dwukrotnie mniejszą opłatę. Niestety obecnie wielokrotnie bywa tak, że dostawcy internetu w większym stopniu troszczą się o pozyskiwanie nowych klientów niż o dotychczasowych. Co jakiś okres czasu poszukujemy zatem innego i lepszego świadczenia. Należy w takiej sytuacji zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest właśnie długość umowy. Jeśli byłyby to 2 lata, korzystniej jest szukać innej propozycji. Korzystnym rozwiązaniem jest taka na 365 dni lub czas nieokreślony. Co poniektórzy dostawcy oferują też podłączenie do sieci internet na 10 lub nagłośnienie obiektów 11 miesięcy.
Kolejną ważną sprawą jest przepustowość łącza. Tutaj należy być niezwykle ostrożnym przy zapoznawaniu się z ofertą. Słowo klucz to „do”. Jeżeli przykładowo łącze ma mieć prędkość „do” 100Mb/s, to bardzo możliwe jest, że stu Mb/s nie będziemy posiadać wcale lub niezwykle rzadko. Z tego też powodu należy szukać dostawcy, który proponuje darmowy okres próbny. Nie należy również zapominać o możliwych ukrytych kosztach.

Może to przybrać postać choćby oprogramowania antywirusowego, za który na początku będziemy płacili zaLEDwie 1 gr, ale po upłynięciu np. 3 miesięcy byłoby to już np. 10 złotych na miesiąc. Właściwie może to być obojętnie co, choćby dostęp do internetowej telewizji.