ProgRAMiści w Polsce mogą zarobić rzeczywiście wiele. Ich średnia pensja wynosi czasami 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału bieżącego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie dużo zmiennych, od jakich zależna jest ostateczna wysokość pensji. Dla przykładu programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 zł brutto, natomiast taki, który prowadzi swoją firmę na zasadzie B2B: 12000 zł netto.

Dajemy Ci dostęp za darmo (http://www.kikom.pl/) do nowych niebywale interesujących wiadomości, które znajdują się na innej witrynie. Trzeba tylko wejść w ten link.

Jakiego rodzaju technologie są obecnie najbardziej opłacalne – w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy zł) czy Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy pracy bardzo atrakcyjną alternatywą od dużej ilości lat jest j. Java (obecnie średnio jest to 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę i nieco ponad 14000 zł netto w wypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy złotych, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 złotych.

Programista pobiera inne sumy w przypadku postaci współpracy, tzn. zarabia nieco mniejsze kwoty w wypadku pracy zdalnej oraz jego pensje różnią się od poziomu komplikacji. W obu przypadkach różnica to parę tysięcy zł miesięcznie. Jeśli chodzi o to, jak rozpocząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, gdyż są niezwykle potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety nadal ich brakuje. Wynika to m.in. z tego, że aktualnie utrzymuje się ogólne przeświadczenie, jako by nauka była trudna i długotrwała.

To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na takim stanowisku, przy czym osoby zainteresowane mogą korzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez różne portale internetowe. W czasie tego typu bootcampu ukierunkowuje się uczestników do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.