Decyzja o powiększeniu rodziny jest decyzją na całe życie. Opiekunowie muszą bardzo się zaangażować w kształtowanie osobowości i zachowań swojej pociechy. Co robić, aby dziecko było w przyszłości dobrze wychowanym człowiekiem?

dziecko

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Wychowywanie dzieci to bardzo trudne zadanie w życiu rodziców. Rodzicielstwo nie jest sielanką, a ewentualne błędy w wychowaniu będą rzutować na całe dorosłe życie dziecka. Istnieją zasady, których stosowanie ułatwia podejście do zagadnienia wychowania. Liczy się zarówno dyscyplina, jak i silna relacja uczuciowa z dzieckiem. Pamiętajmy, że mały człowiek odkrywa świat dzięki nam i jeśli czegoś go nie nauczymy, sam nie będzie potrafił znaleźć wzorców dobrych do naśladowania. Nie zapominajmy, iż wychowanie dziecka to proces wieloletni, trwający przez całe dzieciństwo, począwszy od najwcześniejszych lat – nawet sam okres karmienia piersią – czytaj więcej, aż po okres dojrzewania. Wraz z upływem lat, trzeba oczywiście dawać dziecku więcej swobody i pozwalać na samodzielne decydowanie o sobie, jednak wciąż możemy delikatnie nakierowywać dziecko na właściwą ścieżkę, jeśli zauważamy, że nie daje sobie rady. Warto jednak podkreślić, że to najmłodsze lata życia mają najsilniejszy wpływ na uformowanie ludzkiej osobowości.

Jedną z głównych zasad, którymi należy kierować się przy wychowywaniu dzieci, jest stałość reguł. Nie należy ciągle zmieniać i ignorować raz określonych warunków. Dziecko powinno wiedzieć, gdzie znajdują się granice, których nie należy przekraczać. Częste odchodzenie od reguł przyczyni się do tego, że mały człowiek będzie się czuć zagubiony i niepewny, jak powinien postępować. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że dzieci czerpią przykłady ze swego najbliższego, najbardziej im znanego otoczenia. Jeśli pragniemy, by dziecko zachowywało się kulturalnie, było miłe dla innych i miało szacunek dla starszych, musimy dawać mu dobry przykład własną postawą. Jeżeli nasze postępowania będą rozbieżne z naszymi słowami, malec nie będzie chciał robić tego, o co go prosimy, tylko postępować tak, jak zachowują się rodzice. Zobacz również ciekawą stronę o wychowaniu dzieci – serwis WWW.

Noworodek z mamą

Autor: Seum Shine
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo ważne jest, żeby informacje i dobre maniery przekazywać dziecku w odpowiedni sposób: przytaczając przykłady oraz spokojnie wyjaśniając.

Jeśli masz życzenie zobaczyć większą ilość publikacji na nakreślany tutaj temat, to uczciwie zalecamy ten artykuł – kliknij oraz sprawdź, czy przykuła Twój wzrok.

W żadnym wypadku nie wolno używać siły wobec dziecka, natomiast dającym świetne rezultaty postępowaniem jest system nagród i kar. Przy tym wszystkim nie zapominajmy, że dziecko jest tylko dzieckiem i oprócz wymagań wobec niego, mamy obowiązek zadbać również o odpowiednią dawkę miłości, swobody i radosnej rozrywki, tak, aby wychować poczciwego człowieka, ale jednocześnie nie zepsuć maluchowi cudownych lat dzieciństwa.