W jaki sposób bawić się z niemowlęciem? Należy wypróbować kilka z interesujących propozycji. To ciekawe idee na zabawy, które dla malucha bez wątpienia okażą się okazją do rozwijania i szlifowania własnych nowych umiejętności.

czytanie i zabawa z dzieckiem

Autor: Tzuhsun Hsu
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzicom z kolei pomogą czerpać radość i dumę z przyjemnego spędzania czasu z pociechą, bo przecież jasnym jest, że aktywność jest ważna przez całe życie, a dla niemowlaka wręcz potrzebna. Aktywność i wspólna zabawa to również najbardziej interesujące szanse na wspólne poznanie i pielęgnowanie bliskości.

zabawki niemowlaka

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca znakomitą większość swojego życia spędzają na spaniu i jedzeniu, jednak już koło drugiego miesiąca odbywają się nieco dłuższe pory czuwania. Maluch już otwiera oczy i dość przytomnie patrzy rzeczywistość. Widzi coraz lepiej, coraz lepiej słyszy dźwięki. Nadal jest bardzo wyczulone na różne, gwałtowne impulsy, takie jak ostre światło, nagły ruch, za głośny dźwięk (). Dlatego też każda forma rozrywki musi być stonowana, cicha i subtelna. Ich misją jest bezstresowe i łagodne wprowadzanie pociechy w ten świat. Pamiętajmy, że świat ten jest dla malucha całkowicie obcy. Dziecko nie posiada wspomnień, doświadczeń, wszystko jest dla niego nowe, stąd więc nowe rzeczy mogą niezwykle przerażać.

Bardzo ważne to być gotowym odpowiednio do zabawy. W tym celu, rozłóż kocyk na łóżku i połóż tam swoje dziecko. jeżeli w pokoju jest ciepło, możesz je nawet zostawić w pieluszce. Ogrzej dłonie i wetrzyj w nie trochę oliwki. Łagodnymi ruchami masujmaleństwu poszczególne partie ciała, rozpoczynając od ramion, przez klatkę piersiową i brzuch, po nogi i stopy.

Zaintrygowały Cię opisywane kwestie? Jeżeli tak, to sprawdź jeszcze, co posiada w tym temacie ta optymalna strona (http://pischool.pl/kursy_dla_firm/). Znajdziesz na niej pokrewne informacje.

Potem przekręć je na brzuch i wymasuj plecy. Masaż nie powinien być zbyt długi, aby maluszek nie zmarzł. Przyda się mieć pod ręką drugi kocyk lub flanelową pieluszkę, aby przykryć malucha, jakby zaczął marznąć.

Nic tak nie działa jak zabawki dla niemowląt (przykłady tu: sprawdzone zestawy zabawek dla niemowląt). Jednak każda z tych zabawek musi być wyjątkowo bezpieczna, a do tego miła w dotyku (sprawdź przykłady). Dobrze sprawdzają się zabawki o ciepłych i radosnych kolorach, ale również o intensywnych kontrastach. Pozytywki i grzechotki powinny wydawać naturalne i spokojne dźwięki. Najdogodniejsze zabawki to te z tworzyw naturalnych, z drewna, z tkanin bawełnianych, jak również zabawki organiczne.