Nauka jazdy konnej jest to ogromna przygoda, którą można zacząć w każdym wieku. Koń to śliczne, inteligentne a także delikatne zwierze. Budzi nie tylko sympatię, ale również szacunek. Dobrze jest poznać bliżej tego cudownego zwierzaka – najodpowiedniej z jego grzbietu.

koń

Autor: Sara Mofford
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy rozpocząć naukę konnej jazdy i jak się do niej przygotować? Mały człowiek ma możliwość wsiąść na konia praktycznie kiedy już umie siedzieć samodzielnie, aczkolwiek większość klubów jeździeckich nie przyjmie maluszka młodszego niż 3 lata. Lekcje jazdy kluby częstokroć prowadzą dopiero dla dzieciaczków siedmio – letnich. Ale to nie wiek sam w sobie jest istotny. By rzeczywiście uczyć się jazdy konnej musimy mieć dodatkowo: stosowny wzrost (nogi winny wystawać poza siodło), siłę (by konik odczuwał, iż maluch przyciska do niego łydki) oraz być należycie dojrzałym psychicznie.

Ów ostatni punkt jest najważniejszy. Nauka jazdy konnej pójdzie sprawnie gdy maluch rozumie polecenia instruktora i będzie gotowe je wykonywać. Musimy zdawać sobie sprawę, że na początku nie wszystko się udaje.

Czy masz chęć poznać uzupełniające materiały? Jeśli tak, to zobacz w witrynie (https://tablicowo24.pl/kategorie/flipchart/) inne wiadomości odnoszące się tej kwestii – odsyłacz jest tu.

Jeżeli konik kroczy gdzie indziej, niż pragnie mały człowiek, to nie znaczy, iż koń jest nieposłuszny, jedynie to iż maluch nie umie jeszcze z „nim się dogadywać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z rozmowami ze zwierzęciem, zaczyna łkać, lub obrażać się znaczy to, iż na lekcję jest jeszcze zbyt wcześnie. Mym zdaniem 12 lat, to jest dobry wiek, ażeby zacząć rzeczywiście jeździć. Młodsze dzieciaczki mogą korzystać z różnorodnego rodzaju zabaw na koniku, jest to i zdrowe i miłe, ale nie oczekujmy od nich, żeby jechały naprawdę.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli zaś chodzi o wzrost i siłę, to z pewnością małym dzieciom łatwiej jest jeździć na małych koniach. Czy warto jeździć ? Jeżeli maluchowi się to podoba, to z pewnością. Warto wtedy pociechę posłać na półkolonie jeździeckie – więcej tutaj. Konna jazda usprawnia funkcjonowanie organizmu, polepsza działanie układu nerwowego, poprawia równowagę jak też normalizuje napięcie mięśni. Prawidłowo przeprowadzona nauka konnej jazdy jest również szkołą życia, przezwyciężania kłopotów jak też brania odpowiedzialności za żywe, nader delikatne zwierzę. Doradzamy jednak nie zmuszać dziecka do konnej jazdy. Mało kto pragnie czynić coś, co trzeba. Z osób które nie umieją pokonać strachu przed koniem, nie będzie dobrych dżokejów.