Czy wiesz, który towar, używany od około 500 wiosen, określany jest poprzez ich właścicieli per zimowy przyjaciel? Początkowo mogli go zakupić tylko wyjątkowo bogaci ludzie, a od XX w. już również ci w mniejszym stopniu zamożni.

Pizza z żółtym serem

Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki
informacje

Autor: Sahara Presentation Systems
W XVI w. przedmiot ten był konstruowany z cyny. Bardzo wielokrotnie miały bogate dekoracje w formie monogramów swych właścicieli i przykładowo dat powstania.
Takowe zbiorniki miały bardzo różne kształty: były owalne, kwadratowe lub okrągłe. Mogły również przybrać trochę bardziej złożoną postać, np. człowieczego serca.

Zaciekawiła Cię tamta wiadomość? Jeżeli masz chęć zobaczyć więcej, sprawdź na witrynie podobne artykuły, one także będą na ten temat.

Czy wiesz już, o czym mowa? Tak, to termofory. W dalszych wiekach wykonywano je z miedzi i mosiądzu, co bardzo powiększyło ich popularność. Jeszcze później do ich wytwarzania wykorzystywano taki materiał jak aluminium. Jednak rzeczywisty zwrot nastąpił na samym początku XX wieku, gdy to termofory rozpoczęto wytwarzać z gumy. Ich wynalazcą był chorwacki inż. Eduard Slavoljub Penkala. Tego typu termofory opatentował on w 1903 r. Jednak czym w ogóle są termofory i do czego służą?

Otóż takie termofory to gumowe pojemniki napełniane gorącą wodą, które służą do miejscowego ogrzewania ludzkiego ciała. Ich specjalną cechą jest to, że umieją zachować ciepło przez znaczny okres, wręcz do trzynastu godzin. W obecnych dniach w najwyższym stopniu znane są termofory poniekąd ubrane w pewny rodzaj poszewki stworzonej np. z wełny.

To bogactwo różnorodnych form i kształtów sprawia, że aktualnie termofory mogą również pełnić formę dekoracyjną. Jednak termofory służą nade wszelakim do redukowania bólu, na przykład żołądka.