Czasy, gdy kategoryczna większość osób pracowała na etacie – przepisowe 8 godzin już dawno minęły. Dziś stosunek pracy się zmienił, jako że musiał się dostosować do oczekiwań teraźniejszego rynku i pracownicy mają o wiele bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie zawodów. Niezwykle dużym zainteresowaniem odznacza się przede wszystkim freelancing.

freelancer

Autor: markus spiske
Źródło: http://www.flickr.com

Freelancer, czyli wolny strzelec, osobiście wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje zazwyczaj z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie albo o dzieło. Czasami posiada też własną firmę, tym sposobem może np. wystawić fakturę.

Czy ten tekst zaintrygował Cię tak bardzo, że pragniesz więcej? Zatem po kolejne wiadomości zapraszamy do tego linku. Tam znajduje się ciekawy news (https://www.eccoholiday.com/p/grecja-korfu).

Podstawą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Śmiało można stwierdzić, że dziś branża IT jest najlepszym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego powodu?

Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że taka specyfika pracy daje możliwość na wykonywanie jej zadaniowo, od konkretnego projektu do kolejnego. Przykładem może być między innymi praca programista. Firmy nie są już zmuszone dziś zatrudniać programistów na stałe i konstruować etatów, co jest związane z wysokimi kosztami. Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, który będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

W ten sposób, dana firma może szukać specjalisty w całej Polsce i szybko wybrać osobę o największym doświadczeniu, najwyższych kwalifikacjach lub najmniejszych oczekiwaniach finansowych. Jest to faktycznie ciekawe rozwiązanie, korzystne także dla pracowników IT, którzy mogą współpracować z cenionymi firmami w całej Polsce nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, freelancer IT może mieszkać nawet w najmniejszej wsi, bądź w zupełnie innym kraju, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie wpływa na jego pracę – zobacz . Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT daje im rzeczywiście znakomite ku temu warunki, toteż nie można się dziwić, że tego rodzaju fachowcy coraz częściej decydują się na pracę na swój rachunek rezygnując ze stałego etatu.

W dodatku IT generuje dużo większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można się spodziewać, że niebawem tego rodzaju model pracy stanie się jeszcze bardziej powszechny i dużo więcej osób będzie wybierało tego typu pracę.