Bezzałogowe maszyny latające używane są od kilkudziesięciu lat, niedawno jeszcze z ich możliwości przede wszystkim korzystało wojsko. Jednak bardzo dynamiczny rozwój nowych technologii spowodował, że kilka lat temu sklepy wprost zostały zalane niedużymi powietrznymi statkami. Obecnie jakieś tanie drony kupi się już za kilkadziesiąt złotych. W takiej kwocie dostanie się niedużą zabawkę, jaka też jedynie do takich celów będzie służyć. W cenie pięciuset złotych można już kupić drona, jaki będzie posiadał niewielki aparat fotograficzny czy kamerę, lecz dalej będą to wykorzystania typowo amatorskie.

Następną półką są drony do profesjonalnej pracy. Ceny takich urządzeń zaczynają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale w tej kwocie dostanie się urządzenie z naprawdę dużymi możliwościami. Przykładowo dron DJI Phantom 3 Professional będzie kosztował między 5 a 6 tysięcy, lecz w pakiecie otrzymuje się nie tylko bardzo dobrej jakości urządzenie latające, lecz dodatkowo zaawansowaną kamerę która będzie nagrywać w wysokiej rozdzielczości, porównaj w tym sklepie: sprawdź.

dron

Autor: Dave Lauretti
Źródło: http://www.flickr.com

O wojskowym przeznaczeniu dronów od bardzo dawna wiadomo, lecz urządzenia te coraz bardziej zyskują uznanie pośród cywilów. Bardzo chętnie zaczął z nich korzystać przemysł, drony świetnie zaczęły się sprawdzać do kontrolowania niedostępnych obszarów czy pilnowania posesji. Także środowiska naukowe chętnie korzystają z ich możliwości.

Urządzenia te monitorują populację zwierząt, prowadzą badania zanieczyszczeń atmosfery czy tworzą mapy, dolatując do miejsc, do których normalnie byłoby bardzo trudno dotrzeć.

Masz zamiar znaleźć inne tego rodzaju artykuły? Jeżeli tak, ta wskazówka z serwisu (http://tvk.pl/) jest warta zainteresowania, ponieważ odnosi się do pokrewnej tematyki.

Kolejne wykorzystanie dronów to przemysł filmowy, fotograficzny i dziennikarski. Z dronów korzystają zawodowcy którzy pracują w dużych koncernach medialnych, ale również coraz więcej niedużych firm które się zajmują fotografią. Porządnego drona można kupić już za pięć tysięcy złotych, a jego użycie może znacząco rozszerzyć ofertę niewielkiej firmy fotograficznej. Filmowanie z powietrza pojawia się obecnie w ofercie dużej części takich firm, i wszystko wskazuje na to, że jego popularność będzie cały czas rosła -> .