Świat małych samochodów

Chyba każdy młodzieniec marzy o samochodzie. Co oczywiste z biegiem lat dziecięce upodobania zmieniają się i ze snu o gigantycznej ciężarówce pozostaje potrzeba posiadania czerwonego Ferrari. Młodociani operatorzy karetek pogotowia przesiadają się natomiast do Formuły 1. W świecie zabawek wszakże prawie wszystko okazuje się realne.

zabawka

Autor: Little Bird Told Me
Źródło: www.ejdystrybucja.pl

Dziewiczy samochód na wieki utrwala się w głowie. Nie ma znaczenia, czy okazał się nim stary Ford Transit reagujący na światło zmianą koloru, czy lakierowany Rolls Royce. W dzieciństwie każdy model tej zabawki bywał niezwykle cenny – .

Wyśnione samochodzikiUrodzeni w latach 80 zapewne kojarzą moment, kiedy w niektórych sklepach pokazały się wysokiej jakości resoraki. Pełne kolorów i misternie wykonane bardzo szybko zastąpiły rodzime, blaszane autka. Całe zamieszanie zaczęło się wraz z pojawieniem się zabawek firmy Matchbox, którymi cieszyć się mogli tylko wybrani. Powód był prosty – samochodziki te były dostępne na początku w Pewexach, później zaś w domach towarowych Baltona. Mimo tego urzekały detalem i materiałem, z którego zostały zrobione. Znamienny ciężar tych samochodzików okazywał się często powodem kłótni wokół osiedlowych piaskownic.

Pojawiające się rodzaje bywały mocno zróżnicowane. Od miniaturek starych samochodów z lat 30, po najbardziej rozchwytywane vany i samochody osobowe – .

zabawki

Autor: Le Pukka Concept Store
Źródło: Le Pukka Concept Store

Monster trucks

Po pewnym czasie w sklepach zaczęli funkcjonować również inni producenci.

Wciągający materiał? Jeżeli masz takie przekonanie, to tak samo wciągające treści przeczytasz także we wpisie, który jest tu.

Spośród tych najchętniej kupowanych miniaturek dzieciaki wybierały te oryginalne, wzorowane na zachodnich ciężarówkach z wielkimi kołami. Jedna z ich pierwszych serii w Polsce to legendarne już samochodziki hot wheels. Błyskawicznie zapełniły próżnię, którą pozostawił Matchbox i w zaskakującym tempie podbijały serca świeżych fanów. Chwilę później samochodziki Hot Wheels okazały się porównywalnie rozpoznawalne.

hot wheels

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Najmłodsi fani samochodów oprócz dużych kół otrzymali serie aut sportowych, osobowych i dostawczych. Największym hitem była w rzeczywistości zabawkowa infrastruktura – piętrowe parkingi, punkty paliw, szosy i wszelkie skrzyżowania. Wraz z autkami stworzyły jedyną w swoim rodzaju całość, przy której wieczory uwielbiały spędzać nie tylko dzieci, ale również dorośli.